toplum gönüllüleri vakfı bursu
25 Mayıs 2020 Yazarı bursbasvurusu 0

Toplum Gönüllüleri Vakfı Bursu

Toplum Gönüllüleri Vakfı Bursu, Toplum Gönüllüleri Vakfı olarak gençlerin öncülüğünde ve yetişkinlerin rehberliğinde toplumsal barış, dayanışma ve değişimi amaçlıyoruz. 2003 yılından bugüne hem maddi desteğe ihtiyacı olan gençlerimize eğitim bursu sağlıyor; hem de onların gönüllük temelinde sosyal sorumluluk projelerinde yer almalarına katkıda bulunuyoruz.

Kuruluşumuzda bugüne kadar; 85 kurumsal ve 842 bireysel destekçi aracılığıyla, 6.903 öğrenciye burs olanağı sağladık. 2018-2019 akademik yılında ise 1.111 öğrenciye burs desteği verdik.

Toplum Gönüllüleri Vakfı Bursu

Toplum Gönüllüleri Vakfı Bursu – BURS PROGRAMLARI
Gençlik Bursları:
Bu burs fonuna Türkiye’deki üniversitelerin lisans/önlisans seviyelerinde öğrenim gören öğrencileri başvuru yapabilir. Üniversiteye yeni kayıt yaptıran öğrenciler, dikey geçiş yapanlar ve hazırlığı bitirip 1.sınıfa başlayacak öğrenciler “yeni sınıf” kapsamındadır. 2.sınıf, 3.sınıf, 4.sınıf ve üzeri sınıfları okuyacak öğrenciler “ara sınıf” kapsamındadır. Yeni ve ara sınıflar için iki ayrı form vardır.  Yeni sınıf ya da ara sınıf olma durumunuza göre Gençlik Ara Sınıf ya da Gençlik Yeni Sınıf burslarına başvuru yapabilirsiniz.

Toplum Gönüllüleri Vakfı Bursu- Öğretmen Çocuğu Bursları:
Bu bursa anne ya da babası (veya ikisi de) öğretmen olan Türkiye’deki üniversitelerin lisans/önlisans seviyelerinde öğrenim gören öğrencileri başvuru yapabilir. Üniversiteye yeni kayıt yaptıran öğrenciler, dikey geçiş yapanlar ve hazırlığı bitirip 1.sınıfa başlayacak öğrenciler “yeni sınıf” kapsamındadır. 2.sınıf, 3.sınıf, 4.sınıf ve üzeri sınıfları okuyacak öğrenciler “ara sınıf” kapsamındadır. Yeni ve ara sınıflar için iki ayrı form vardır.  Yeni sınıf ya da ara sınıf olma durumunuza göre Gençlik Ara Sınıf ya da Gençlik Yeni Sınıf burslarına başvuru yapabilirsiniz.

Başvuru formunu doldururken anne/baba meslek sorularında anne/babanızın öğretmen olduğunu lütfen belirtiniz. Başvuru formunda eklenmesi gereken belgeler kısmında anne veya babanızın (ya da her ikisinin) öğretmen olduğunu gösterir belgeyi eklemeyi unutmayınız. Aksi takdirde bu burs fonuna yaptığınız başvuru geçersiz sayılacaktır.

Toplum Gönüllüleri Vakfı Bursu Forma eklemeniz gereken dökümanlar: 

 • Ara Sınıflar için: 2018 – 2019 yıl sonu transkripti (e-devletten veya okul sisteminden alınabilir)
 • Yeni Sınıflar için: ÖSYM Sonuç belgesi (e-devletten veya ÖSYM sayfasından alınabilir)
 • Tüm Başvuranlar için: Tüm aile fertlerinin gösterildiği Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ( e-devletten alınabilir)
 • Tüm Başvuranlar için: Anne ve babanın gelir durumunu gösteren belgeler ( İşyerinden onaylı maaş bordrosu, emekliler için emekli aylığını gösterir emekli cüzdanı fotokopisi veya aylığı gösterir hesap ekstresi, serbest çalışanlar için gelir vergisi beyannamesinin fotokopisi, geliri olmayanlar ise SGK Müdürlüğü’nden gelirsizlik belgesi ve e-devletten gelir gösterir belge alınabilir)
 • Öğretmen Çocuğu Bursu’na Başvuracaklar için: Anne/babanın öğretmen olduğunu gösterir belge (İlgili kurumdan alınabilir)

Bu belgelerin tamamını başvuru esnasında online olarak forma eklemeniz gerekmektedir. Eklenmemesi durumunda başvurunuz geçersiz sayılacaktır.

 

2019-2020 dönemi burs başvuruları 2 Eylül 2019 itibariyle başladı. 2 Eylül – 2 Ekim tarihleri arasında 1 ay boyunca başvurular kabul edilecektir. Başvurular tamamlandıktan sonra ihtiyaç, akademik başarı, sosyal başarı ve gönüllülük kriterleri doğrultusunda formlar sistem tarafından puanlandırılarak oluşacak sıralama sonrasında bursiyer adayları mülakata davet edilecektir.

Burs başvurunuzu http://burs.tog.gen.tr/ linkinden yapabilir ve burslarla ilgili daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Sorularınız için burs@tog.org.tr adresine mail göndererek ulaşabilirsiniz.

Table of Contents

Eğitim hayatında başarılı, sosyal yönü kuvvetli ve gönüllülük potansiyeli olan üniversiteli gençlerimizin, maddi sıkıntı yaşamadan eğitimine devam etmesine aracı olduk. Bursiyerlerimizi, burs aldıkları süre boyunca TOG bünyesindeki faaliyetlere katılmaları ve gönüllülük temelinde sosyal sorumluluk projelerinde yer almaları için teşvik ediyoruz. TOG’dan burs alan öğrenciler haftada en az 4 saat ya da ayda en az 16 saat Toplum Gönüllüleri Vakfı bünyesindeki projelerde ve etkinliklerde gönüllü çalışmalarda bulunuyor. Gençlerin bir yandan yaşadıkları topluma yarar sağlayacak sosyal sorumluluk projelerinde yer almasını, bir yandan da bilgiye, teknolojiye ve yeniliklere ulaşmalarını hedefliyoruz. Toplum Gönüllüleri Vakfı Bursu
toplum gönüllüleri vakfı bursu

toplum gönüllüleri vakfı bursu

Toplum Gönüllüleri Vakfı Bursu- BURS PROGRAMLARIMIZ

 

Toplum Gönüllüleri Vakfı Bursu- Toplum Gönüllüleri Vakfı

 

 • Eğitim hayatında başarılı Toplum Gönüllüsü gençlere yönelik Gençlik Bursları,
 • Sayısal bölümlerde okuyan, zor şartlar altında eğitimine devam etmeye çalışan kadın öğrencilere yönelik Kardelenler Bursu,
 • Soma faciasında yaralı ya da sağ kurtulan madencilerimizin bir nebze de olsa acılarını hafifletmek için kurulan Soma Madenci Çocukları Bursu,
 • Öğretmenlerimizin üniversiteli çocuklarına destek olmayı amaçlayan Öğretmen Çocukları Bursu ile binlerce gencin hikâyesine ortak olarak, hayallerini gerçekleştirmeleri için maddi destekte bulunmaktadır.

 

 

2018-2019 dönemi için TOG Bursları’na 4.816 online başvuru yapılmıştır. Burs Komitesi tarafından gerçekleştirilen mülakatlara 470 aday davet edilmiş ve mülakatlar sonucunda 340 yeni öğrenciye burs olanağı sağlanmıştır. 2018 – 2019 döneminde toplam 1.070 öğrencimiz burs olanağından yararlanmaktadır.

 

 

 

Yönetim Kurulu üyeleri, bağışçılar ve yetişkin gönüllülerden oluşan Burs Komitemiz, burs başvuru ve mülakat döneminin organizasyonunda yer almış; Türkiye’nin 7 farklı ilinde gerçekleşen mülakatların başarıyla tamamlanması için gönüllü çalışmalar yapmıştır.

 

 

 

Toplum Gönüllüsü gençlerin başvuru yapabildiği Gençlik Burs Programı, toplam 1.690 bireysel bağışçı ve 14 kurumsal bağışçı tarafından desteklenmektedir. 2018 – 2019 döneminde 350 öğrenci bu fonlardan destek almaktadır.

 

 

 

Turkcell’in desteğiyle 2013 yılından beri yürütülen Kardelenler Burs Programı’ndan, Sayısal bölümlerde okuyan kadın öğrenciler yararlanabilmektedir. 2018 – 2019 döneminde 500 Kardelen bursiyeri, TOG aracılığıyla burs desteği almaktadır.

 

 

 

 

Yüzlerce bağışçı kurum ve kişinin desteğiyle kurulan Soma Madenci Çocukları Bursları’na kazadan yaralı ve sağ kurtulan maden işçilerinin lise ve üniversite çağındaki yakınları başvurabilmektedir. Madenci yakını 45 genç fondan destek almaktadır.

 

 

TOG’un eski burs programlarından biri olan Öğretmen Çocuğu Burs Programıyla anne ve babası öğretmen olan gençlere burs desteği sağlanmaktadır. 2018-2019 döneminde bu burs programından 55 genç eğitim desteği almaktadır.

 

 

Sanat Burs Programı altında da aşağıdaki burs fonlarında gençlere burs desteği sağlanmaktadır.

 

 

“Birlikte Sanat” sergisinin eser satışlarıyla 2017 yılında oluşturulan Birlikte Sanat Burs Fonu’yla konservatuar ve plastik sanatlar okuyan öğrenciler desteklenmektedir. Özel gün kutlamaları ve bireysel katkılar sayesinde toplanan bağışlar ile 4 yıl boyunca sanat okuyan 4 gence burs sağlanmaktadır.

 

Afife Jale Burs Fonu, 2016 Aralık ayında Burs Komitesi’nde yer alan 3 kadın gönüllünün girişimiyle oluşturulan bu fon ile bugün tiyatro okuyan 7 genç kadına eğitim desteği sağlanmaktadır.

 

HSBC iş birliğiyle Aralık 2018 itibariyle başlayan Güzel Sanatlar Burs Fonu’yla güzel sanatlar alanında öğrenim gören 15 genç kadın eğitim desteği almaktadır.

 

 

2019-2020 dönemi burs başvurularımız Eylül ayı içerisinde başlayacaktır. Burslarla ilgili herhangi bir sorunuz olduğu takdirde burs@tog.org.tr adresine ulaşabilirsiniz.

BURS BAŞVURUSU İÇİN GEREKENLER NELERDİR?

Birden fazla eğitim için destek veren sistem vardır. Bunlardan en popüler olanı KYK yani Kredi Yurtlar Kurumudur bu “Kyk bursu” yani devletin verdiği burs için aşağıdaki evraklar gerekli değildir başvuru aşaması daha basittir. Önemli nokta tarihine dikkat edip üniversitenin duyurularını sürekli takip etmeniz gereklidir. Aşağıdaki evrak listesi özel kurumlar için geçerlidir aşağıdaki liste. Burs Başvuru evrakları;

 • YKS Sonuç Belgesi
 • Öğrenci Belgesi
 • Yerleşim Yeri Belgesi
 • Nüfus Kayıt Örneği Belgesi
 • SGK Tescil ve Hizmet Dökümü Belgesi
 • Askerlik Durum Belgesi
 • Onaylı Maaş Bordrosu
 • Araç Tescil Belgesi
 • Başvuru Formu
 • Babaya ait nufus kaydı
 • Baba ve anneye ait mülk belgesi
 • ENGELLİ İSE ENGELLİLİK RAPOR FOTOKOPİSİ
 • ŞEHİT VE GAZİ ÇOCUĞU İSE BELGE
 • 4A Hizmet Döküm Belgesi
 • 4B Hizmet Döküm Belgesi
 • 4C Hizmet Döküm Belgesi
 • Adli Sicil Kaydı
 • Tapu Tescil Belgesi
 • ÖSYS Sonuç Belgesi
 • Niyet Mektubu

Bu evraklar kuruma göre değişmektedir KYK bursu e-devlet ile yapılmakta ve hepsi otomatik alınmaktadır. Üniversitenizin sitesini talip edin oradaki duyuruları okumakla sorumlusunuzdur. Okulunuzda ayrıca yemek, taşıma ve part time burslar da mevcuttur. Toplum Gönüllüleri Vakfı Bursu

burs basvuruları

burs basvuruları

KYK BURS PARALARI NE ZAMAN YATAR?

Kişinin TC kimlik numarasına göre yatmaktadır, yani 0 ile 9 toplam 10 sayı var 10 gün içerisinde yatmış oluyor. Daha detaylı anlatmam gerekirse TC Kimlik numarasının sonu “0” olanlar her ayın 19’unda, “2” olanlar 20’sinde, “4” olanlar 21’inde, “6” olanlar 22’sinde, “8” olanlar 23’ünde ödemelerini alabiliyor.

Kyk’den aynı zamanda burs ve kredi başvurusunda bulunabilirsiniz fakat aynı anda ikisini alamazsınız. Kredi sistemi ise mezun olduktan sonra 1 yıl sonra her ay taksitle geri ödeme sistemidir. Çok düşük faizle gerçekleşmektedir.

Sonuç olarak bursu kazandıysanız merak etmeyin paranız yatacaktır. Kredi aldıysanız da aynı şekilde o da yatacaktır. Kredinin geri ödemesini unutmayın mezun olduktan sonra bir kaç sonra başlamaktadır. E-devletten kyk borç öde diyerek de takip edebilir taksitlerinizi görebilirsiniz.

Burs Almanın Yolları – Toplum Gönüllüleri Vakfı Bursu

 1. Kyk burs başvurusunda bulunun,
 2. Kyk kredi başvurusunda bulabilirsiniz,
 3. Kendi bölümünüze burs veren kurumları bulun ve başvurularını takip edin,
 4. Memleketine özel dernek veya kuruluşlar ile irtibata geçin,
 5. Belediyelerle irtibata geçiniz,
 6. Üniversite panolarını ve web site duyuru bölümlerini sürekli takip edin,
 7. hiç burs alamadınız ve çok ihtiyacınız var ileride çalışmayı planladığınız bölümünüz ile alakalı vakfı olmayan bir şirkete e-posta ve telefon ile irtibata geçin ve durumunuzu anlatın,

Üniversite Eğitimine Maddi Desteğin Önemi – Toplum Gönüllüleri Vakfı Bursu

Toplum Gönüllüleri Vakfı Bursu

Maddi ve manevi olarak aileniz, kendiniz ve çevreniz destek verecektir fakat bazı durumlarda eğitim öğretim hayatınızda part time yarı zamanlı çalışma, freelance uzaktan çalışma ve benzeri iş çalışmalarınız olabilir ve aslında çok da faydası vardır sakın kesinlikle maddi zorluk çekiyorsunuz diye üzülmeyin inanınki milyonlarınız olsa daha büyük dertleriniz olacaktır.

İnsanoğlu hiçbir zaman elindekiyle yetinmemektedir hep daha fazlasını istemiştir bu sebeple en mantıklı hareket derslerinize odaklanın başarılı olun sevdiğiniz işi yapın para kendiliğinden gelecektir. Fakat sürekli oyun oynayıp hiçbir seminere kursa katılmaz dersleri dinlemezseniz kusura bakmayın belki bir modacı olur çok kazanırsınız belki bir sosyal medya fenomeni olursunuz fakat kendi bölümünüz ile ilgili başarılı olmanız çok zordur. Para önemlidir fakat her şey demek değildir.

En temel kural şudur: bulunduğunuz koşulda yaptığınız işin en iyisini yapın ve böylece aranan kişi olun.

Eğitim hayatınız için başarı bursu veya maddi destek bursu alabilirsiniz bunun için takip etmeniz gerekmektedir, sorularınız varsa bu sayfanın altına yazabilirsiniz.

Toplum Gönüllüleri Vakfı Bursu

Burs Başvurusu